The Final schedule

For the detailed list of the presentations, check out the sessions page.
For the speaker bios, check out the speakers' page.

8:00 am

2nd Floor Lobby - Registration, Check-in, and COFFEE.

9:00 am

3rd Floor, Salon C - Paco Nathan - Keynote: A New Year in Data Science: ML Unpaused (SLIDES)

10:00 am

3rd Floor, Salon C - Nathan Marz - Using simplicity to make hard Big Data problems easy (SLIDES)
3rd Floor, Salon DE - Lisa Green - Common Crawl: Open Data at WebScale
2nd Floor, Amphitheater 204 - Mark Grover - Architecting Hadoop applications - using Clickstream analytics

10:30 am

3rd Floor, Salon AB - OFFICE HOURS - Paco Nathan (O'Reilly Booth)

11:00 am

3rd Floor, Salon C - Dean Wampler - Why Scala is Taking Over the Big Data World (slides)
3rd Floor, Salon DE - Andrew Trask / Dave Gilmore - Deep Learning for Natural Language Processing
2nd Floor, Amphitheater 204 - Taylor Goetz - Beyond the Tweeting Toaster: (I)IoT Streaming Analytics With Apache Storm, Kafka, and Arduino (SLIDES)
2nd Floor, Classroom 203 - Jay Diamond - Open Analytics with KNIME
3rd Floor, Salon AB - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Mark Grover - Architecting Hadoop applications (O'Reilly)

12:00 noon

3rd Floor, Salon C - Hari Shreedharan - Real Time Data Processing Using Spark Streaming (SLIDES)
3rd Floor, Salon DE - Robert Munro - Building Better Experts: co-optimization of human and machine intelligence at Idibon
2nd Floor, Amphitheater 204 - Matthew Kirk - Lessons Learned: Machine Learning and Technical Debt
2nd Floor, Classroom 203 - Roman Shaposhnik - Introduction to scalable graph processing with Apache Giraph
3rd Floor, Salon AB - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Dean Wampler - Programming Scala, 2nd edition

1:00 pm

3rd Floor, Salon C - Paco Nathan, Microservices, Containers, and Machine Learning
3rd Floor, Salon DE - Arvind Prabhakar - Data Aggregation At Scale Using Apache Flume (SLIDES)
2nd Floor, Amphitheater 204 - Ted Dunning - Computing with Chaos
2nd Floor, Classroom 203 - D. Keith Casey - Unlocking Data Trapped in Audio & Video Files
3rd Floor, Salon AB - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Hari Shreedharan - Using Flume (O'Reilly)
3rd Floor, Salon AB - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Matthew Kirk - Thoughtful Machine Learning (O'Reilly)

2:00 pm

3rd Floor, Salon C - Oscar Boykin - Aggregators: Modeling Data Queries Functionally
3rd Floor, Salon DE - Joey Echevarria - Building Data Pipelines with the Kite SDK (SLIDES)
2nd Floor, Amphitheater 204 - Sandy Ryza - Spark Says the Darndest Things
3rd Floor, MapR Exhibit - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Ted Dunning - Time Series Databases & Practical Machine Learning (O'Reilly)

3:00 pm

3rd Floor, Salon C - Eric Sammer - From Source to Solution: Building A System for Machine and Event-Oriented Data
2nd Floor, Classroom 203 - Trey Blalock, - Joey Echevarria, - Eddie Garcia - Panel: Security in the Big Data age.
2nd Floor, Amphitheater 204 - Wes McKinney - PyData: The Next Generation (SLIDES)
3rd Floor, Salon DE - Julia Evans - Data Pipelines. They're hard work!
3rd Floor, Salon AB - BOOKSIGNING/ OFFICE HOURS - Sandy Ryza - Advanced Analytics with Spark (O'Reilly)

4:00 pm

3rd Floor, Salon C - Claudiu Barbura - Spark, Tachyon, and Mesos Internals. This is a two hour presentation.
3rd Floor, Salon DE - Chris Johnson - Scala Data Pipelines for Music Recommendations (SLIDES)
2nd Floor, Amphitheater 204 - Charity Majors - Upgrade your database - without losing your data, your performance, or your mind (SLIDES)
2nd Floor, Classroom 203 - TBA

5:00 pm

3rd Floor, Salon C - Claudiu Barbura - Spark, Tachyon, and Mesos Internals (hour 2)
2nd Floor, Amphitheater 204 - Eli Bressert - Smart Sampling: A long lost art in exploratory data analysis
2nd Floor, Salon DE - James Nugent - EventStore - an ACID-compliant stream database